Hydroponika to metoda uprawy marihuany, która wykorzystuje wodę jako główne podłoże, pomijając tradycyjną glebę. W tym systemie rośliny konopi rosną w pojemnikach lub donicach, które są wypełnione neutralnym podłożem i zawieszone nad zbiornikiem z wodą. Woda jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które rośliny potrzebują do wzrostu i rozwoju, a do utrzymania odpowiedniego poziomu tlenu w zbiorniku używane są kamienie napowietrzające. Choć podstawowy model tego systemu jest powszechny, istnieje wiele różnych konfiguracji i systemów, które pozwalają hodowcom dostosować proces uprawy do swoich preferencji i potrzeb. W tym artykule omówimy zalety uprawy hydroponicznej, ale najpierw przyjrzyjmy się fascynującej historii tej metody.

Historia Hydroponiki

Pomimo że hydroponika może wydawać się nowoczesnym osiągnięciem technologicznym, ma swoje korzenie w odległej przeszłości. Jednym z najstarszych znanych przykładów uprawy roślin w wodzie są słynne wiszące ogrody Babilonu, które datuje się na 600 lat p.n.e. W regionie nad rzeką Eufrat, gdzie panowały trudne warunki klimatyczne, taka metoda uprawy pozwoliła na przetrwanie.

W X i XI wieku cywilizacja Azteków także korzystała z hydroponiki, aby zapewnić pożywienie swoim społecznościom. Gdy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu konfliktów, osiedlili się nad jeziorem Tenochtitlan i stworzyli pływające platformy z ziemią, co umożliwiło roślinom się rozwijać, korzeniąc się w wodzie.

Przykłady nowsze, ale nadal odległe w historii, obejmują pracę angielskiego naukowca Johna Woodwarda z 1699 roku. Woodward eksperymentował z uprawą mięty zielonej w wodzie i odkrył, że rośliny rosły szybciej, gdy korzystały z wody zmieszanej z glebą.

Historia hydroponiki ukazuje, jak skuteczna ta metoda może być w różnych warunkach i kontekstach. Nie inaczej jest w przypadku uprawy marihuany. Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się zaletom tej fascynującej metody i dowiedzieć się, jak można ją zastosować do hodowli zdrowych i obfitych roślin konopi.

Korzyści z uprawy w systemie hydroponicznym

W rozmowie z doświadczonym hodowcą hydroponicznym, prawdopodobnie usłyszysz, że rośliny uprawiane w tym systemie rosną znacznie szybciej niż te hodowane w tradycyjnej glebie. To główna zaleta uprawy hydroponicznej – rośliny hydroponiczne zazwyczaj rosną o 30–50% szybciej i często dają większe plony. Głównym czynnikiem wpływającym na ten fenomen jest łatwość dostępu roślin do składników odżywczych. Składniki odżywcze są rozpuszczone w wodzie i docierają bezpośrednio do systemu korzeniowego, bez przeszkody w postaci gleby. W przypadku roślin hodowanych w glebie, muszą one aktywnie przeszukiwać podłoże, aby zdobywać niezbędne substancje odżywcze. Ta łatwość dostępu pozwala roślinom zaoszczędzić energię, którą mogą przekierować na wzrost.

Koszty uprawy w systemie hydroponicznym

Uprawa w systemie hydroponicznym może wydawać się kosztowną inwestycją, ale rzeczywisty koszt zależy od tego, ile jesteś gotów zainwestować. Możesz zacząć od prostego plastikowego wiadra lub zdecydować się na bardziej zaawansowany system przepływowo-odpływowy. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i zapewnić sobie łatwiejszy start, rozważ zakup taniego zestawu startowego do hydroponiki. Takie zestawy zawierają wszystkie niezbędne materiały, aby przekształcić nasiona w zdrowe rośliny gotowe do zbiorów. Co istotne, dostępne są już za około 1000 PLN, co może być atrakcyjną opcją dla początkujących hodowców.

Planujesz samodzielnie stworzyć system hydroponiczny? Nie ma sprawy, mamy dla ciebie krótki przewodnik, który pomoże ci określić, jakie wyposażenie będzie niezbędne do podstawowej instalacji hodowlanej w pomieszczeniu. To doskonała okazja, aby dostosować swój zestaw do własnych preferencji. Zakup każdego elementu osobno pozwala na większą inwestycję w kluczowe elementy, takie jak oświetlenie, jednocześnie umożliwiając ograniczenie kosztów w innych dziedzinach. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych przedmiotów:

 • Oświetlenie (może to być LED lub HPS)
 • Wieszaki do lamp
 • Namiot do uprawy
 • Zbiornik i taca hydroponiczna
 • Kamień napowietrzający i pompa
 • Podłoże (np. włókno kokosowe)
 • Doniczki do hydroponiki
 • Nasiona
 • Wentylator i kanały wentylacyjne
 • Filtr węglowy
 • Wentylator oscylacyjny
 • Nawozy hydroponiczne
 • Mierniki pH i PPM
 • Higrometr

Takie zestawienie przedmiotów pozwoli ci stworzyć efektywny system hydroponiczny, który zapewni odpowiednie warunki wzrostu dla twoich roślin konopi. Dostosuj swój zestaw do swoich potrzeb i możliwości budżetowych, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Na początek wybierz odpowiednie podłoże

Teraz, gdy przemyśleliśmy już historię i korzyści związane z uprawą w systemie hydroponicznym, pora przystąpić do działania. W pierwszej kolejności, należy wybrać właściwe podłoże hodowlane, które spełnia rolę łącznika między łodygą a korzeniami roślin. To właśnie tam korzenie rozwijają się w kierunku wody, aby czerpać z niej składniki odżywcze. Odpowiednie podłoże zapewnia również dostęp powietrza do końcówek korzeni. Istnieje wiele różnych opcji wykorzystywanych przez hodowców, a poniżej wymieniamy najpopularniejsze z nich. Każde podłoże ma swoje unikalne cechy, a niektóre z nich lepiej współpracują z określonymi systemami. Warto zacząć od eksperymentów, aby określić, które podłoże najlepiej sprawdza się w twoim przypadku.

Keramzyt

Clay Pebbles
Jednym z najpopularniejszych wyborów jest keramzyt, który doskonale nadaje się do zapewnienia odpowiedniej wentylacji systemu korzeniowego. Chociaż te gliniane kamyki czasem wymagają regulacji pH, by stworzyć optymalne warunki wzrostu, można je również nabyć w gotowej formie. Keramzyt należy umieścić w plastikowych koszach hydroponicznych, które zapewniają miejsce na rozwijające się korzenie.

Wełna mineralna

Rockwool
Inną popularną opcją jest wełna mineralna, wykonana z wulkanicznych skał. Jest ona podobna do wełny i posiada zdolność do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgoci w górnych partiach systemu korzeniowego. Wełna mineralna może być umieszczona w koszach hydroponicznych lub bezpośrednio w górnej części pojemnika lub pokrywy zbiornika.

Perlit

Perlite
Perlit to szkło wulkaniczne, które rozwija się pod wpływem wysokiej temperatury. Jest często używany w tradycyjnych glebach ogrodowych do poprawy wentylacji, dlatego jest również korzystnym wyborem jako podłoże hydroponiczne do uprawy marihuany.

Włókno kokosowe

Coco Coir
Włókno kokosowe stanowi ekologiczny wybór, który zapewnia dobrą wentylację i utrzymuje wilgotność. Dodatkowo, chroni korzenie przed infekcjami dzięki obecności naturalnych hormonów stymulujących rośliny.

Wybierz odpowiednią konfigurację hydroponiczną

Po wyborze odpowiedniego podłoża hodowlanego nadszedł czas, aby określić, jaki rodzaj konfiguracji hydroponicznej najlepiej spełnia twoje potrzeby. Wszystkie systemy opierają się na dostarczaniu roślinom roztworu wodnego z dodatkiem składników odżywczych. Jednak różnią się one pod względem ekspozycji na wodę oraz cyrkulacji powietrza. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych systemów, które można zakupić lub zbudować samodzielnie, jeśli jesteś zdolny do majsterkowania.

Deep Water Culture (Kultura Głębinowa)
Kultura głębinowa to dobry wybór dla początkujących hodowców i zazwyczaj jest najbardziej ekonomiczną opcją. Rośliny umieszcza się w wiadrach, które są wypełnione roztworem odżywczym, a pompa powietrza zapewnia stałe dotlenienie systemu korzeniowego.

Nutrient Film Technique (Metoda Strumieniowa)
Ten system polega na przepływie cienkiej warstwy roztworu odżywczego po specjalnych kanałach, które podtrzymują korzenie roślin. Jest to doskonała opcja, jeśli chcesz zaoszczędzić wodę i składniki odżywcze.

Drip System (System Kropelkowy)
System kropelkowy dostarcza roztwór odżywczy do korzeni za pomocą kropelkowania. Jest to bardzo precyzyjna metoda, która pozwala na dokładne kontrolowanie ilości składników odżywczych dostarczanych do roślin.

Aeroponics (Aeroponika)
W aeroponice korzenie roślin są zawieszone w powietrzu, a roztwór odżywczy jest aplikowany za pomocą mgły lub spryskiwacza. Jest to bardzo efektywny sposób dostarczania składników odżywczych do roślin.

Przygotuj swój system, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu

Po wyborze systemu uprawy warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Środowisko w zbiornikach wodnych, z uwagi na wilgotność i brak światła, jest doskonałe dla rozwoju patogenów. Dlatego przed uruchomieniem systemu konieczne jest dokładne zdezynfekowanie sprzętu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Przelej alkoholem do dezynfekcji, przepłucz gorącą wodą lub wykorzystaj wodę utlenioną, aby oczyścić wszystkie wiadra, tace, rury i zbiorniki. Po dokładnej sterylizacji systemu, zastosuj się do instrukcji producenta, aby prawidłowo skonfigurować system.

Regularna konserwacja systemu jest kluczowa
Każdy system hydroponiczny wymaga systematycznej konserwacji, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu roślin. Oto najważniejsze czynności, o których nie wolno zapominać:

A) Monitoruj regularnie poziom pH
Stale kontroluj pH wody, aby utrzymać optymalne warunki wzrostu. Rośliny lepiej przyswajają składniki odżywcze w nieco kwasowym środowisku, dlatego zalecany zakres pH wynosi 5,5–5,8. Użyj zestawu do pomiaru pH, aby regularnie kontrolować poziom i co tydzień dostosowuj roztwór, aby utrzymać go w odpowiednich granicach. W fazie kwitnienia warto utrzymywać pH na poziomie 6.

B) Zachowuj stałą temperaturę wody na poziomie 20°C
Dla roślin uprawianych w systemie hydroponicznym optymalna temperatura to 20°C. Możesz kontrolować tę wartość przy użyciu termometru do pomiaru temperatury wody i dostosować ją, jeśli będzie zbyt niska, korzystając z podgrzewacza wody.

C) Zapewniaj odpowiednią dostawę składników odżywczych
Rośliny uprawiane hydroponicznie potrzebują tych samych składników odżywczych, co ich odpowiedniki rosnące w tradycyjnej glebie. Warto inwestować w gotowe roztwory odżywcze dedykowane do uprawy hydroponicznej, które zawierają kompleks składników niezbędnych zarówno w fazie wzrostu, jak i kwitnienia. Produkt ten zazwyczaj posiada szczegółowe instrukcje dotyczące częstotliwości podawania oraz odpowiedniego stężenia.

D) Dbałość o czystość systemu, aby uniknąć zanieczyszczeń
Regularnie utrzymuj czystość zarówno tac uprawowych, jak i zbiorników, opróżniając je i przeprowadzając czyszczenie co dwa tygodnie. Ten proces jest niezwykle istotny, ponieważ pomaga chronić korzenie roślin przed potencjalnymi atakami patogenów i chorób. Wykonaj te same procedury, które zostały zastosowane podczas początkowego przygotowywania systemu.

E) Wybór odmiany do uprawy w systemie hydroponicznym
Wybór właściwej odmiany rośliny stanowi istotny aspekt w uprawie hydroponicznej. W systemach hydroponicznych rośliny mogą szybko i efektywnie pobierać składniki odżywcze, co często prowadzi do dynamicznego wzrostu. W związku z tym, duże i wysokie odmiany sativa mogą nie być najlepszym wyborem, szczególnie w przypadku uprawy w namiocie.

Podsumowanie

Mniejsze i bardziej kompaktowe odmiany są idealne do uprawy w systemach hydroponicznych w pomieszczeniach. Rozpoczęcie od mniejszych roślin niesie ze sobą kilka korzyści. Po pierwsze, umożliwia uprawę kilku roślin na mniejszej przestrzeni, co przekłada się na większą różnorodność i potencjalnie większe plony. Ponadto, w przypadku nagłego przyspieszenia wzrostu roślin, masz większą kontrolę nad zarządzaniem ich wysokością.Hydroponika może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowana, ale efekty, jakie można osiągnąć, zdecydowanie są tego warte. Dla osób spoza świata uprawy hydroponicznej, widok wszelkich tych elementów, systemów i metod może być przytłaczający i wydawać się bardzo złożony. Jednak warto pamiętać, że najlepiej jest zacząć od prostszego systemu, wybrać odpowiednią odmianę rośliny i systematycznie monitorować jej potrzeby. Uprawa w systemie hydroponicznym dostarcza ogromnej satysfakcji, a jako nagroda czekają na nas szybki wzrost roślin i obfite plony.

Pomimo że myśl o rozpoczęciu uprawy w hydroponice może budzić obawy, to w praktyce jest znacznie bardziej dostępna, niż mogłoby się wydawać. Mamy nadzieję, że ten przewodnik będzie dla Ciebie cennym źródłem informacji, pomagającym w konfiguracji i utrzymaniu systemu hydroponicznego.